Евтино, екологично и здравословно, използването на велосипеди за придвижване из градовете се увеличава. Една от причините е скъпата подръжка на автомобил и високата цена на горивото. Това пък проправя път за нови бизнес инициативи- отдаването на велосипеди под наем. По-долу са представени четири примера за такъв бизнес от различни части на света.
Call A Bike (Германия: Берлин, Мюнхен, Франкфурт)
Как работи? Клиентите първо трябва да се регистрират. Велосипедите са разположени в близост до големи кръстовища.
Всеки един от тях има т.нар. „електронен катинар”: ако светлинката на катинара е зелена значи, че велосипедът може да се използва. Клиентите трябва да се обадят на номер, изписан на катинара.
Веднага след това получават код, с който може да се отвори катинара. Как тогава се връща заетия велосипед?
Клиентът го оставя на специално предназначени за това места, разположени до големи кръстовища и се обажда отново на компанията, за да каже, че е върна
Цената за ползване е 7 евро цента на минута, но не повече от 15 евро за 24 часа, които се приспадат от кредитната или дебитната карта на клиента. Call A Bike е собственост на Bahn (германския еквивалент на БДЖ) и в момента разполага с 4250 велосипеда, които дава под наем.
OYBike (Англия: само в определени лондонски квартали)
Подобно на Call A Bike и OYBike използва електронни катинари. След като бъдат използвани велосипедите трябва да бъдат върнати на специални места разположени до големи кръстовища, паркинги или спирки на градския транспорт. Цената е 0.30 британски лири на минута, но не повече от 8 лири за 24 часа.
City Bikes (Дания: Копенхаген)
За разлика от горните два примера City Bikes са безплатни. Клиентите могат да вземат велосипед от една от повечето от 100 станции, разпръснати из целия град.
Плаща се около 2.70 евро за да се отключи велосипеда, които клиентът получава обратно когато го върне. Като се има предвид, че Копенхаген е малък град без възвишения, което прави карането лесно, не буди учудване фактът, че услугата се радва на голяма популярност както сред посетителите на града, така и сред местните.
Инициативата се финансира с пари от правителството и от частни компании.
Velo’v (Франция: Лион)
В Лион лесно забележимите велосипеди на Velo’v са разположени в повече от 150 „паркинги” из целия град. За да се предотвратят кражбите клиентите трябва да дадат номера на кредитната си карта, а също така да платят депозит.
Три месеца след началото услугата има 15000 регистриранни потребители, които използват велосипедите предимно за придвижване от спирките на обществения транспорт до местоработата.
Средно на ден един велосипед се заема 6.5 пъти. Специален микрочип в него отчита часа на вземане и връщане. Времето на ползване не е единственото нещо, което се следи- също до колко гумите са напомпани, дали светлините и спирачките са в изрядност.
Цената е около 1 евро на час, но първият половин час е безплатен. Според статистиката в около 90% от случаите когато се използва велосипед времето е под 30 минути.
Velo’v се спонсорира от JC Decaux- компания за външна реклама, която от своя страна е получила правото да продава правото за поставяне на реклами върху спирките на обществения транспорт.
Източник: Springwise
Comments