Източник: Trendwatching- Има ли някой, който да не обича безплатни неща? Аз поне не съм срещал такъв човек.
Според мен не случайно в езика ни има поговорки от типа „На българина и игла да му дадеш ще се зарадва щом е без пари”.
Оказва се обаче, че това не е само български феномен, а всъщност маркетингова стратегия за проникване на определен пазар, а за някои компании раздаването на безплатни неща си е печеливш бизнес.
В англоезичните страни терминът, който се използва за този феномен е Free Love. Тъй като не мога да се сетя по-удачен превод на български ще използвам английския.
Free Love- набираща популярност тенденция за раздаване на различни продукти безплатно- онлайн и офлайн, продукти за които при нормални условия потребителя би трябвало да плати.
Примери за това се Wikipedia (някои оприличават сайта на безплатна версия на енциклопедия Британика), самолелетни билети (AirAsia, Ryan Air), бебешки пелени, музика и т.н.
Примерите са безброй, някои от тях са разгледани по-долу.
Free Love е родена от нуждата за намиране на нови начини за печелене на потребителското внимание във време, когато сме заливани с реклами за всякакви стоки постоянно и от всички страни, и същевременно е подпомогната от един друг феномен-поевтиняването.
Става все по-лесно и по-евтино да се стартира бизнес или да се произведе даден продукт (първото нещо, което се сещам са компютрите и цената им, която спада с месеци).
Не трябва да забравяме и интернет с многобройната безплатна информация на почти всички теми, както и различните платформи, които позволяват на потребителите да разменят стоки вместо да ги купуват.
По-задълбочен анализ и описание на тази тенденция е направен от Chris Anderson и може да бъде прочетен тук.
Безплатните неща за едни значат пари за други
Как е възможно това? Има бизнеси, които предлагат безплатни стоки и услуги на потребителите, а печелят пари от реклами, които ги съпровождат.
Вестници: Тук не става въпрос за 1 578 545 сайта, които предлагат безплатни новини, а за добрите стари вестници от хартия. Ето малко статистика от NewspaperInnovation.com:
- За по малко от 10 години почти всички страни в Европа се сдобиха с безплатни вестнци като тази тенденция си проправя път към Америка, Австралия и Канада. Към Декември 2007 има безплатни вестници в 52 страни.
- Пазарен лидер е Метро, които дистрибутират около осем милиона копия дневно. Същевременно всички други компании в този бизнес публикуват около 32 милиона. Читателите са около 70 милиона хора дневно.
- В четири европейски страни (Исландия, Дания, Испания и Португалия) повече безплатни, отколкото платени вестници се разпространяват от понеделник до петък. В няколко други пък повече хора четат един безплатен вестник отколкото платен, нещо в което има логика (вестникът е безплатен, следователно е по-лесно да се притежава, следователно повече хора ще го вземат и повече ще го прочетат, а това всъщност е нещото, което търсят рекламодателите)
Макар и „измислена” в развитите страни концепцията бързо набира популярност и в развиващите се. Такива безплатни вестници се издават в Бразилия- Destak, Русия- PubliMetro, Индия- MetroNow и Китай- Metro Express. Друго интересно нещо, което се забелязва е насочването към все по- тесни ниши, предимно бизнес издания- в Лондон това е City A.M., в Шотландия Business7, а в Прага- E15.
Внимание: Трябва да се отбележи, че поне засега идеята за безплатни спортни вестници се оказа неработеща. Следните издания са пример за това- германското Die Sportzeitung, испанското Penalty и португалското Diario Desportivo. За разлика от спортните вестници спортните списания имат далеч по-добра (финансова) участ.
Списания: Безплатните списания съществуват от доста време, но досега предимно бяха средства за популяризиране на дадена авиокомпания или пък супермаркет. По-новата порода издания са насочени към такива ниши, които до този момент са предлагали информация срещу заплащане.
ShortList- седмично безплатно списание за мъже в Лондон, излизащо от Септември 2007. Таргетът е мъже между 18 и 35 години, а темите са спорт, забавления екстремни изживявания, пътувания и новини.
Sport в Англия също излиза веднъж в седмицата в тираж 320 000. Списанието се издава от French weekly- списание със същата концепция, което се разпространява безплатно.
Тази тененция е още в началото, което е добра новина, защото има още непокрити ниши, които биха позволили на едно сериозно безплатно издание да съществува.
Телекомуникации: Има ли някой над 18, който все още да плаща баснословните сметки на телефонните оператори? Трябва вечно да сме благодарни на Skype, които направиха говоренето безплатно. И докато те предлагат безплатни разговори между хора, които имат компютри нова вълна от компании правят възможно безплатно говорене от мобилни и стационарни телефони.
Blyk в обединеното кралство са едни от пионерите, които определят себе си като „безплатен мобилен оператор, който печели от реклама”. Бизнес моделът е следният: Компанията купува минути от съществуващи мобилни оператори и след това ги „препродава” т.е раздава безплатно под своята марка.
В случая на Blyk клиентите са хора на възраст мевду 16 и 24 години. При сключването на договора потребителите попълват въпросник отностно интересите си. Така рекламодателите могат да „облъчват” строго дефинирана потребителска група и вероятността потребителите да откликнат на рекламата е доста по-голяма.
Според Mobile Today Blyk от старта си през Септември 2007 досега са провели около 500 рекламни кампании като средно около 29% от хората „отговарят” на рекламите, които им се показват. Първата спирка на компанията извън Обединеното Кралство ще е Холандия по-късно тази година. Ще ги чакаме с нетърпение в България J.
В САЩ Mosh Mobile ще предлага подобна услуга. Разликата с предишната е в това, че потребителите ще са задължени да „отговарят” на рекламите, които им се изпращат. Според (бета) сайта им „до три пъти на ден потребителите ще получават рекламни съобщения- това може да са кратки въпроси, на които трябва да се отговори, видео реклами, игри от спонсори, които трябва да се свалят или пък купони за намаление на определен продукт, които могат да се използват в магазина. С всяко предложение, с което „взаимодействате” получавате повече безплатни минути или sms-и. Нещо повече- можете да поискате да ви бъдат изпратени допълнителни рекламни съобщения и следователно повече безплатно време за говорене за вас.”
Друг подход предлага белгийската Pumbby, които плащат в брой на потребителите си, независимо на кой мобилен оператор са абонати. На сайта на компанията потребителите във формата, която попълват, споменават оператора си и колко реклами искат да получават на ден- максимумът е 10. Pummby след това изпраща реклами като WAP връзки чрез sms и за всяка видяна плаща по 0.44 евро цента. Натрупаната сума може да бъде използвана да се плати месечната сметка за мобилния телефон, да се депозира директно в банкова сметка или пък да се използва за дискове, книги или билети за кино и изложби.
А ето и още няколко:
С Talkster потребителите могат да провеждат както международни, така и междуселищни разговори от своите мобилни и стационарни телефони, компютри или VoIP телефони. Всъщност думата безплатно леко подвежда защото в САЩ потребителите ще използват предплатените си минути. Добрата новина е, че това се счита като обаждане в САЩ, а не като международно обаждане.
Не е необходима никаква регистрация, нито пък номер на кредитна карта за да се използва услугата. Не трябва и да се сваля какъшто и да бил софтуер. Кратка рекламка покрива разходите за обаждането. Единственото отрицателно нещо е, че България не е сред страните, които Talkster покрива, така че засега не можем да се възползваме от услугата. Вижте кратко видео на услугата тук.
Jaxtr прави възмовно обаждания до 220 страни без да се налага да се плащат цените за международни разговори. Една от готините характеристики на софтуера е, че може да се използва джаджа, наречена widget, която може да се поства на профила в някоя от социалните мрежи (Facebook, MySpace). Така неговите приятели от цял свят може да му се обаждат, но същевременно истинският му телефонен номер остава скрит за тях.
За да се използва услугата не е необходимо да се сваля никакъв софтуер на телефона. Потребителите използват минутите от абонаментния си план за да провеждат международни разговори (в САЩ, а вече и в България се заплаща за определен брой минути, ако се надхвърли тогава се плаща допълнително и то доста скъпо).
Как е възможно това. Първо- за да се обадите на някой той трябва да ина регистрация с Jaxtr. Кликвате върху Call Me Free бутона на профила му. След това въвеждате вашия номер. Jaxtr ще ви набере, а след това ще позвъни и на вашия приятел. Остава само да говоритеJ. Към момента Jaxtr се използва от над пет милиона души по цял свят.
U.S.
Pudding Media is offering free, ad-supported VoIP service, as long as users are willing to allow the calls to be monitored. The voice calls will be scanned by a machine that will attempt to pull keywords out of the conversation in order to generate relevant ads. According to the company: "When certain keywords are spoken, interesting and timely news, entertainment, and offers are displayed on the screen." The service is currently in beta.
Pudding Media пък предлага друг подход към VoIР телефонните разговори. Софтуерът на компанията следи за думите,които се използват при разговор и на тази база генерира реклами (глас, текстови или имиджови), които са релевантни.
Авиокомпании: Преди време нискобюджетните авиокомпании бяха хит. Вече не! Сега на мода са авиокомпаниите, които раздават част от местата на полетите си безплатно. Между 16 и 21 Май миналата година Ryanair раздадоха един милион места, напълно безплатно. Потребителите не трябваше да плащат никакви летищни такси или каквито и да било друго. Уебсайтът на авиокомпанията имаше четири милиона клика за около пет часа.
В момента Ryanair раздава около една четвърт от местата на всеки полет безплатно. Много често в интервюта президентът на ирландския превозвач обещава в не много далечно бъдеще половината от всички места да бъдат безплатни. Как тогава успява да излезе на печалба една такава компания? Един от източниците е естествено продажбата на билети. Друг е продажбата на рекламно пространство. Рекламни носители са гърбовете не седалките, падащите табли върху които се сервира храната, както и самите самолети, които се летящи билборди, рекламиращи Hertz, Jaguar и Vodafone. Други компании, които използват тази тактика за привличане на клиенти са WizzAir, Air Asia и Spirit
Какво ще се получи, ако се опитаме да развием тази идея? Ако към безплатните билети прибавим и джобни пари, които се дават от рекламодатели и от дестинациите до които летят авиокомпаниите. Резултатът ще е повече пътуващи към това място, което пък от своя страна значи повече посетители в ресторанитите, повече клиенти за такситата, местните хотели, фирмите за отдаване на коли под наем,магазините и т.н.
Коли под наем: Макар че следващите два бизнеса не предлагат услугите си безплатно мисля си, че заслужават да бъдат споменати. В Австрия и Германия LaudaMotion дава коли под наем (Smart) за 1 евро на ден, които са облепени с реклама. Клиентите трябва да изминават минимум 30 километра на ден за да може рекламите да бъдат видени от максимален брой хора. Колите могат да бъдат наемани всеки делничен ден от 11 сутринта до 2 следобед.
Другият пример е от Франция. Кметът на Париж има идея жителите на града да могат да ползват 2000 коли задвижвани с електричество 7 дни в седмицата, 24 часа в денонощието. Проектът се казва Voiturelib (в превод „безплатна кола”). Всеки ще може да вземе кола от един от многобройните паркинги и след това да я остави, когато стигне до мястото, което желае. Ще има минимална такса за услугата. Идеята е да се стимулират хората да използват електрическите коли вместо да наемат коли за кратки пътувания и съответно по този начин да се намали и замърсяването в града. Засега властите са се спрели на Cleanova за колата, която ще бъде използвана. Не се споменава дали има компании, които искат да рекламират върху автомобилите.
Храни и напитки: Макар и все още на етап тестове японската компания Apex, която дистрибутира горещи напитки чрез вендинг машини има за цел да привлече рекламодатели, които да покриват част от стойността на напитките. Всеки един от 35 000-те автомати на компанията ще показва кратки рекламни клипове за около 30 секунди (времето, което е необходимо да се приготви една напитка). На чашата в която се сервира напитката също ще има логото на рекламодателя. Дори и да не проработи тази идея за бизнес може би си струва да се помисли върху нея от хората, които се занимават с вендинг машини. При добро изпълнение мисля, че може да се реализират допълнителни приходи за търговците и рекламодателите.
Нещо подобно направиха AquaCell Media преди няколко години- облепиха бутилките си с вода, които доставят на 1400 клиенти в САЩ, с реклами. Един от рекламодателите беше Unilever. Идеята обаче изглежда не проработи. Към момента сайтът на компанията не се обновява редовно. Въпреки неуспеха на мен ми се струва, че идеята е добра и би работила.
Безплатни снимки: Ето пример за бизнес, който беше въведен успешно, стартира добре, но спря да се развива. Френската компания MesPhotosOffertes предлагаше безплатно проявяване на снимки като в единия им край имаше реклама, която лесно можеше да бъде премахната. Максимум 20 снимки можеше да бъдат поръчани наведнъж с размери 11 см х 15 см, а рекламата прикачена към снимките - 4 см х 15см.
Учебници: Американците от Freeload Press предлагат безплатни учебници в електронен формат с реклами между отделните глави. За около $30 пък могат да бъдат поръчани хартиени копия без реклами. Засега от тази услуга може да се възползват само клиенти в САЩ и Канада. Freeload предлага предимно книги с бизнес тематика. Всеки, който се регистрира и попълни кратък въпросник има правото да свали заглавията, от които се интересува. Рекламодатели са Discover Card, PriceWaterhouseCooper и College Loan Corporation
В Европа датчаните от Ventus Publishing предлагат същата услуга в 5 страни (Дания, Швеция, Германия, Холандия и Белгия). Книгите са от областта на икономиката и инженерството, а рекламите- на компании като T-Mobile, British Airways и Deutsche Bank са на всяка четвърта страница.
Пътеводители: Последният продукт към поредицата от безплатни продукти на холандците от Boomerang Media е безплатен туристически гид, разработен съвместно с издателя на различни пътеводители Mo'Media, който се разпространява в над 1000 точки измежду които кафета, кина, училища, университети и фитнес центрове.
Първият от поредицата- „100% Истанбул” бе издаден в средата на Януари в тираж от 100 000 и беше изчерпан за 2 седмици. Холандско-турската нискобюджетна авиокомпания Corendon е спонсор на това издание, а пътеводителят може да бъде видян и онлайн.
Boomerang имат намерение д апубликуват между 10 и 12 пътеводителя на година за градове като Берлин, Лондон, Париж и Барселона. Спонсорството на цялото исдание струва $60 000, но е възмовно рекламодателите също така да спонсорират отделни страници.
Wifi: Безплатният безжичен интернет е някаква рядко срещана птица дори и в страни като САЩ. Компаниите, които предлагат тази услуга искат доста високи цени. В Чикаго един от мобилните оператори я предлага срещу $6 на час. Затова беше само въпрос на време някой да се сети да предложи безплатен интернет достъп с реклами.
Metrofi има договори с няколко града в САЩ за изграждане и подържане на безплатни за жителите и посетителите на тези градове wifi мрежи, които се издържат от реклама.
В столицата на Филипините- Манила WIGO предлага безплатен интернет в многобройни кафенета, ресторанти и бизнес сгради. В замяна потребителите в долния край на мониторите си виждат рекламни банери.
Същешремено в САЩ AT&T ще направи ползването на безплатен интернет възможно в повече от 7000 Starbucks кафета. Всеки посетител, който има Starbucks карта ще може да го ползва безплатно до два часа на ден. Крайният срок за завършане на проекта е Декември 2008.
Навигация: АdNav, компания която специализира в производство на GPS продукти наскоро представи Boomerang- устройство с вградена GPS система, което се предлага от хотели, авиокомпании и компании за даване на коли под наем на посетители- засега само на Ню Йорк.
Какво представлява услугата? При регистрирането им в хотел или при наемането на кола на клиентите се предлага Boomerang срещу няколко долара на ден (идеята е в бъдеще това да е безплатно). Освен като GPS, който изговаря посоките (за да не се отклонява вниманието на водача) устройството може да се използава и за сърфиране в Интернет. Boomerang също така има и карта на града, в който се намира човека на която са показани многобройни ресторанти, както и местни забележителности и съответно как да се стигне до тях. Също така има инфо за полети, за времето, преводач, калкулатор и игри. Има възможност устройството да се програмира така, че да дава препоръки за отсядане в определени хотели и да се свързва бързо с рецепцията за резервация (явно по този начин Boomerang ще стане безплатен за ползващите го). Измежду партньорите на adNav към момента са Double Tree и Omni Hotels.
Идеята е страхотна и най-вероятно ще се приеме доста добре от заетите в туристическия бизнес, като същевременно дава възмовност за супер локализирана реклама.
Снимки: Всички сме чували за Getty Images, компания, която снабдява със снимки някои от най-големите издания в света. Благодарение на интернет обаче влизането в този бизнес стана много лесно и най-вече евтино. Доказателство за това са Britepic, everystockphoto и stockvault, които предлагат милиони снимки, но за разлика от Getty- безплатно. Въпрос на време е да се появят още такива компании и да разделят пазара на два полюса- безплатни и достъпни за всеки снимки и скъпи, но с изключително качество фотографии.
Бележници и фотокопия: FreeHand Advertising раздава безплатни листове на студентите на път за клас. На всеки лист има реклама, на която учащите се са изложени не само по време на лекции докато си водят записки, но и след това- когато ги препрочитат вкъщи. Компанията работи на територията на 200 университета в САЩ като достига до 3 500 000 студенти в 29 щата. Рекламодателите могат да избират не само в кой град да рекламират, но и на студентите от кой университет.
Японците от Tadacopy пък предлагат безплатни фотокопия на студентите. Рекламите се отпечатват на гърба на листа. За да не прозират се използва хартия, която е малко по-дебела от обикновената. Цената е $3700 за 10 000 копия. Машините на Tadacopy могат да бъдат намерени в около няколкостотин студентски градчета в Япония.
Финанси: Безплатен софтуер не е нищо ново. Не така стоеше въпросът с продукти за управление на финансите. Благодарение на Mint обаче вече всеки има достъп до софтуер, който помага за по-добро управление на парите. Компанията има договорености с над 3500 банки и кредитни институции в САЩ за достъп до сметките на клиентите им- това значи, че всеки може да отиде на сайта на Mint и след минути да има на едно място всички свои сметки и кредитни карти от различни банки на едно място. Но това не е всичко.
Софтуерът може да се настрои така, че да се изпращат съобщения, когато от сметка или кредитна карта се изтегли над определена сума или наличните пари паднат под определена сума. Също така може да се категоризират разходите- например колко се харчи на месец за храна, за ресторанти или за гориво и след това цифрите да се сравнят с тези на други хора, живеещи в същия квартал например. Не на последно място Mint сравнява лихвата, която примерно получавате на парите си в спестовната ви сметка и ви препоръчва други банки, които плащат повече или пък сравнява лихвата която банките начисляват върху сумите, които им дължите по кредитните карти и ги сравняват с лихвите, предлагани от другите банки. Ако се възползвате от предловението Mint получава пари от институцията, на която са изпратили клиент.
Засега услугата е достъпна само за живеещите в САЩ. Около 100 000 са регистрираните потребители на безплатната услуга на Mint. Като се има предвид положителните ревюта, които компанията получава от финансовите издания с голяма сигурност може да се предположи, че бъдещето е светло за Mint.
Заслужава си да се обърне внимание и на Wesabe- микс между финансов софтуер и социална мрежа. Всеки регистриран потребител може да види всичките си сметки и кредитни карти на едно място, да категоризира разходите си по различни начини, да види какво харчи и какво изкарва и да дискутира финансови въпроси с други регистрирани членове на сайта и всичкото това безплатно.
Игри: В рамките на следващите няколко месеца се очаква Electronic Arts да представят онлайн версия- Battlefield Heroes на една от най-популярните си игри. Компанията се надява да печели пари от рекламодатели. Рекламите няма да бъдат вградени по никакъв начин в играта. Ще се появяват при зареждането и например, а също така и на самия уебсайт. ЕА ще предлага често ново съдържание на сайта си, което играчите ще могат да свалят. Целта е потребителите да се спират често на сайта за да проверяват какво ново има, както и да играят възможно най-дълго, защото така ще им бъдат показвани повече реклами.
Велосипеди: В Копенхаген City Bikes предлага на повече от 100 места велосипеди, които могат да се използват безплатно. За да се отключат трябва да се пусне монета на стойност около $3.45. Когато се върне колелото велосипедистът си получава парите обратно. Като се има предвид, че Копенхаген е малък и равен град не буди учудване фактът, че велосипедите са много популярни както сред туристите, така и сред местните жители. Този бизнес се финансира както от местната община,така и от спонсори.
В Париж има подобна услуга също- Vélib. След като потребителите се идентифицират с кредитна или дебитна карта могат да вземат един от двадесетте хиляди велосипеди от една от седемстотин и петдесетте станции. Има такса от 1 евро на ден. Заплаща се също така и 1 евро за половин час след първите 30 минути, които са безплатни. Съответно колкото повече се използва велосипеда, толкова повече се плаща. Целта е да се използват предимно за кратки придвижвания. Изглежда. че идеята работи- досега велосипеди за били заемани 11 милиона пъти.
Музика: Qtrax, съществуващи по-малко от месец претендират да са първата в света компания, която да предлага на потребителите легално да свалят музика на компютрите или плейърите си. Базата им данни съдържаоколо 25 милиона песни. Разчита се на привличането на рекламодатели с парите от които да се плати на музикалните компании за използването на продуктите им. Засега само жителите на няколко държави могат да се възползват от услугата.
Ето още няколко компании от тази област:
Британската We7, финансирана от Peter Gabriel предлага безплатни песни с десет секундни реклами които са преди всяка песен. Четири седмици след като са свалени парчетата We7 дава възможност на потребителите да ги свалят отново без каквито и да било реклами.
SpiralFrog е безплатна онлайн услуга за Северна Америка, която съществува от 2007. Миналия месец от компанията обявиха, че имат по около един милион посетители на месец. Италианците пък си имат свой еквивалент- Downlovers.
Как мислите? Имат ли почва някои от тези идеи в България? Биха ли работили?
Comments